5 запитань, які потрібно ставити своїй дитині щодня

11.05.2023
Педіатрія
5 запитань, які потрібно ставити своїй дитині щодня

Як побудувати добрі стосунки з дитиною без нотацій і моралей? Це можливо, якщо ми навчимося слухати і разом обговорювати питання, які цікавлять або хвилюють нашу дитину. Своєю чергою, дорослий теж може висловити свою відверту думку з того чи іншого питання, тобто важливий довірчий діалог. Слухаючи і розмовляючи зі своєю дитиною, ми краще пізнаємо її і краще розуміємо її бажання і переживання. Він або вона починає розуміти наше життя і те, що хвилює дорослу людину.  Це важлива життєва навичка - вчитися говорити і вчитися слухати, висловлюватися вільно, відкрито обговорювати і самостійно міркувати.

Вечір перед сном - гарний час для відвертих розмов із дитиною. Ось кілька основних запитань, які дадуть нам змогу співпереживати, мріяти та ставати ближчими одне до одного:

1.                Чи щасливий ти?

Це запитання здається абстрактним, на яке не можуть відповісти навіть дорослі. Але поставте його з посмішкою однорічній дитині, і вона кивне головою у відповідь.  Навіщо ставити це запитання дітям у віці одного року? Щоб зрозуміти й окреслити поняття щастя.  Більшість дорослих у дитинстві їхні батьки не запитували, чи щаслива їхня дитина. Нам часто говорили, якими ми маємо бути або чого від нас чекають, але рідко запитували - чого хочемо ми? Тому, коли ми виростаємо, у нас немає поняття про те, щоб запитати себе - чи щасливий я? Що є в моєму житті, крім переживань, подолання труднощів, болю, роздратування? У дитини, а потім і в дорослого, має бути чітка позиція: життя - це щастя. Ставлячи це запитання дитині в 3 роки, вона починає вловлювати тонкощі й деталізувати свою відповідь. Обговорюючи її разом, ми з дитиною вчимося бути щасливими всередині себе. Це допомагає нам не піддаватися емоціям і роздратуванню, дозволяючи сформувати внутрішній світ, який набагато важливіший за зовнішні подразники. Щастя - це тиха радість і спокій кожного дня, який не залежить від зовнішніх обставин. Це внутрішня опора на людяність і духовність, притаманна кожній людині. Коли ми запитуємо дитину про щастя, ми привчаємо її до думки, що це питання важливе в житті. На жаль, переважна більшість дорослих на просте запитання про те, чи щасливі вони, відповідають: "Не знаю". Коли діти запитують нас, чи щасливі ми, ми повинні відповісти чесно і пояснити чому.

2.        Чи все в тебе гаразд?

Ви можете ставити дитині це запитання кілька разів на день спокійним голосом. Слід дозволити дитині бути незалежною, але при цьому запропонувати підтримку: "Якщо тобі потрібна допомога - я поруч, просто поклич мене".

Не поспішайте завалювати дитину пропозиціями та порадами, просто поставте правильне запитання.

3. Що найкраще сталося з тобою сьогодні?

Вечірній діалог перед сном можна почати з цього запитання. Будьте готові розповісти дитині про свій приємний момент дня. Це не обов'язково має бути значна подія, головне - щось, що наповнило вас радістю сьогодні.

4.        Що найгірше сталося сьогодні?

Це запитання дуже зближує нас із дитиною, оскільки ми вчимося ділитися своїми переживаннями та довіряти одне одному. Це нормально, коли в житті відбуваються події, які змушують нас сумувати.

5.        Якби ти міг щось змінити, що б ти змінив?

Це дивовижне запитання, яке виводить нас із тих переживань, у яких ми перебуваємо зараз. Від маленьких дітей можна почути як вузькі, так і дуже глобальні відповіді: "Я б зробив так, щоб у всьому світі був мир" або "Я б хотів, щоб ніхто не вмирав". Це запитання показує нам перспективу, воно робить нас більш масштабними і значущими, дає змогу змінити наше ставлення до подій.

Є цікава історія Джона Ленона: "Коли мені було п'ять років, мама завжди говорила мені, що найголовніше в житті - це бути щасливим. Коли я пішов до школи, мене запитали, ким я хочу стати, коли виросту. Я написав "щасливим". Учитель сказав: "Ти не зрозумів завдання", а я відповів учителю: "Ви не зрозуміли життя".

Заказать сейчас