Невидимий мікробіом: організм людини та його важливі співмешканці.

Невидимий мікробіом: організм людини та його важливі співмешканці.

Організм кожної людини є місцем існування для багатьох мікроорганізмів. А сукупність усіх мікроорганізмів людини називається мікробіомом. Ось, на перший погляд, здається, що клітини та тканини самодостатні у забезпеченні нашого життя. Але це лише на перший погляд. Перетравлення їжі в кишечнику та функціонування імунних клітин неможливе без участі мікроорганізмів, що населяють наш кишечник. А це означає, що без бактерій ми просто не зможемо вижити.

Чи знаєте ви, що кожна людина унікальна своїм мікробіомом? Це як відбиток пальця чи райдужна оболонка ока. При народженні кожен із нас отримує свій набір бактерій, найпростіших, грибів, вірусів. Число клітин симбіотичних мікроорганізмів у 3-10 разів перевищує чисельність клітин нашого організму. Вони живуть скрізь: у кишечнику, ротовій порожнині, репродуктивних органах, на поверхні шкіри, у крові та верхніх дихальних шляхах. Ми навіть не замислюємося про ту величезну роль мікроорганізмів, яку вони відіграють у нашому обміні речовин чи імунному статусі. Навіть коли, наприклад, нам хочеться солоденького, ми напевно не знаємо чиє це бажання: наше чи наших співмешканців-мікробів.

Без бактерій наш організм не зможе функціонувати. За корисними симбіотичними бактеріями треба правильно доглядати. Потенційно небезпечні мікроорганізми також населяють наші тканини, з ними треба уживатися, дотримуючись розумних правил гігієни чи харчування. Симбіотичні та патогенні мікроби співіснують поруч, впливаючи на макроорганізм за допомогою сигнальних молекул, іноді конкуруючи один з одним. Цей невидимий для ока світ дуже різноманітний і розумний. Мікробіом людини не є статичним, він постійно змінюється. Особливо помітні такі зміни з віком, наприклад, мікробіота кишечника стає менш різноманітною, зменшується кількість корисних лакто- та біфідобактерій.

Результати досліджень мікробіома людини останніх років дозволяють назвати наш організм «суперорганізмом», де лише 10% клітин належить тілу людини, а 90% – мікробіому. Функції наших мікроорганізмів можна порівняти з роботою печінки. Бактерії здійснюють синтез вітамінів, розщеплення деяких речовин, захист від патогенів, регулюють ліпідний обмін, сприяють розвитку та диференціації епітелію та імунної системи, підтримують гомеостаз тканин.

Повноцінний мікробіом людини має величезний біологічний потенціал для захисту макроорганізму та підтримки його здоров'я. Симбіотичний мікробіом бореться з багатьма патогенними факторами, і лише у разі його сильного пошкодження навантаження переходить на імунну систему та інші органи.

Чому ж ми так бездумно ставимося до застосування багатьох лікарських препаратів, особливо з бактеріостатичними чи бактерицидними властивостями? Нераціональне медикаментозне лікування особливо критично у дитячому віці, оскільки становлення мікрофлори здійснюється у перший рік життя дитини. Дедалі більше фактів свідчить, що синтетичні фармацевтичні препарати згубно впливають на мікробіом та імунітет людини. Додатковими факторами, що пошкоджують мікрофлору людини, є екологічний і психо-емоційний.

Сучасна наука розгадує таємниці невидимого мікробіома, вирішуючи завдання щодо його правильного функціонування та симбіозу з макроорганізмом. Тільки вдумливий підхід до способу життя та застосування лікарських препаратів зробить наш організм справді розумним «суперорганізмом».

  У наступній статті поговоримо про мікробіом ротової порожнини людини.

Заказать сейчас