Дентофобія і лікування зубів

Дентофобія і лікування зубів

Чимало людей відчувають хвилювання перед візитом до стоматолога, але є й ті, хто впадає в паніку за однієї лише думки про це.

Дентофобія, страх перед стоматологічними процедурами, – поширене явище в усьому світі.

За даними дослідження, опублікованого в журналі PubMed у червні 2022 року, від цієї фобії страждають 20 % населення.

Близько 36 % людей у США відчувають страх перед стоматологічним лікуванням, а 12 % страждають від сильного страху. Страх перед стоматологами частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків.

Дентофобія зачіпає людей незалежно від їхнього статусу або професії.

Знаменитості також розповідали про свій страх перед лікуванням зубів.

Телеведуча Опра Вінфрі, наприклад, зізналася, що відчуває дентофобію. Вона страждає від цього страху з дитинства.

Знаменитий актор Джонні Депп зізнався, що стикався з дентофобією і уникав походів до стоматолога.

Легендарний кінорежисер і актор Чарлі Чаплін також був відомий своїм страхом перед стоматологічними процедурами.

Ознаки дентофобії.

Пацієнти з дентофобією відчувають пригніченість і тривогу при одній тільки думці про відвідування стоматолога.

Вони можуть знепритомніти, побачивши інструмент, а під час лікування розмахувати руками і заважати лікарю. Пацієнт може задихатися, а його кров'яний тиск – різко підскочити. У цьому випадку стає зрозуміло, що він не може по-справжньому впоратися зі своїми страхами, які є симптомами психологічної патології.

Це не той випадок, коли потрібно просто "пережити". Більшості пацієнтів потрібна серйозна допомога, щоб зрозуміти причину їхньої тривоги, а потім працювати над її подоланням. Це може означати звернення до психотерапевта і спільну роботу з ним, щоб дізнатися більше про свій страх і про те, як його подолати.

Причини виникнення дентофобії.

Серед причин можна назвати такі:

·        Попередній негативний досвід відвідування стоматологічного кабінету. Болісне лікування, невдалі процедури або неприємні спогади можуть викликати у пацієнта стійкий страх перед повторним відвідуванням стоматолога. Багато випадків дентофобії пов'язані з негативними спогадами з дитинства.

·        Страх втратити контроль. Деяких людей лякає відчуття втрати контролю над ситуацією в кріслі стоматолога. Неможливість контролювати ситуацію може викликати страх і тривогу.

·        Боязнь болю. Боязнь хворобливих відчуттів – ще один поширений фактор, який може призвести до дентофобії. Небажання відчувати навіть мінімальний дискомфорт може призвести до відмови від відвідування стоматолога.

Як подолати дентофобію?

Існує кілька рекомендацій фахівців:

1.                 Покрокова десенсибілізація. Теорія маленьких кроків може бути застосована для поступового подолання дентофобії. Для цього необхідно знайти стоматолога, з яким можна встановити довірчі стосунки. Перед початком лікування лікар пояснить, які процедури будуть проводитися, покаже інструменти та обладнання. Крім того, у стоматологічній клініці має бути приємна атмосфера, розслаблююче середовище, ввічливий персонал і відсутність різкого запаху ліків.

2.                 Консультація з психологом. Професійна допомога психолога може стати ефективним методом подолання емоційних аспектів дентофобії.

3.                 Використання седації, яка заспокоює пацієнта. При цьому він занурюється в легкий сон, а після лікування нічого не пам'ятає. Застосування цієї методики приводить людину до розуміння, що нічого страшного в стоматологічних процедурах немає, і наступного разу вона вже більш упевнено йде до лікаря і може спокійно переносити лікування під місцевим знеболенням.

Дентофобія не повинна бути перешкодою для збереження здоров'я зубів. Сучасні методи діагностики та лікування, а також психологічна підтримка пропонують безліч способів подолати цей страх. Важливо, щоб ви обговорили свої побоювання з фахівцем і знайшли оптимальний підхід до подолання дентофобії.

Заказать сейчас