Безпечне застосування наркозу в стоматології: рекомендації експертів

Безпечне застосування наркозу в стоматології: рекомендації експертів

Останнім часом в Україні сталося кілька трагічних випадків, пов'язаних із використанням наркозу в стоматологічній практиці. Ці інциденти підкреслили необхідність суворого дотримання протоколів безпеки під час застосування анестезії в стоматології. Доктор Комаровський та ізраїльський анестезіолог Борис Бриль підготували інформаційне відео, щоб поділитися своїм досвідом і знаннями з цього питання. Ця стаття наводить його основні тези.

Чи треба застосовувати наркоз у стоматологічній практиці або терпіти біль?

Візит до стоматолога у багатьох людей викликає дискомфорт. Тому, якщо людина відчуває страх, біль, їй неприємно, то завдання лікаря – створити такі умови, щоб пацієнту було комфортно. Особливо це стосується дитячої стоматології. Досвід Ізраїлю базується на тому, що дітей, яким потрібна будь-яка стоматологічна процедура, найчастіше лікують під седацією або іншими видами анестезії аж до загального наркозу. Це робиться повсюди, враховуючи відповіді на головні запитання: "У яких випадках це потрібно? Для чого це потрібно?"

Хто забезпечує наркоз в кабінеті стоматолога?

Зазвичай, коли йдеться про дитячі процедури, цим займається анестезіолог. Якщо глибина седації невелика і є спеціальний апарат, то наркоз може дати стоматолог, який пройшов навчальний курс. При цьому в кабінеті, крім нього, перебуває ще інший медперсонал, а на території ліклініки має перебувати анестезіолог. У 98% випадків, коли йдеться про наркоз або седацію дітей, у кабінеті має бути безпосередньо присутній анестезіолог. Це пов'язано з дуже коротким часом між зупинкою дихання і зупинкою серця у дітей. Обов'язкова умова – наявність апаратури стеження за життєво-важливими функціями. Ще однією умовою є навчальні курси та сертифікація лікаря в галузі реанімації та невідкладних станів як дорослих, так і дітей.  Їх необхідно проходити раз на 2 роки.

Що контролює анестезіолог?

Лікар-анестезіолог слідкує за станом пацієнта і за допомогою апарату стеження моніторить кілька життєво-важливих параметрів: сатурацію (насичення крові киснем), показники серця (частота дихання, пульс) і кров'яного тиску. Лікар має бути навчений і готовий до ускладнень після наркозу.

Як перевірити лікаря і клініку, в якій запропоновано седацію або наркоз?

Перш ніж погоджуватися на ці маніпуляції треба дізнатися:

·        чи є в клініці лікар-анестезіолог?

·        чи є у лікаря сертифікація з допомоги в невідкладних станах?

·        наявність апарату стеження

·        наявність апарату штучної вентиляції легенів

·        наявність дефібрилятора, мішка Амбу, носоротових масок різних розмірів, обладнання для інтубації трахеї, ампул атропіну

·        наявність медикаментів, що допомагають у разі алергічних реакцій на місцеві анестетики

Важливо пам'ятати, що навіть короткочасні процедури, такі як седація або наркоз, можуть давати побічні ефекти. Медична наука зробила все, щоб небезпека цих побічних ефектів була мінімальною. Будьте відповідальні, обираючи лікаря і клініку.

Заказать сейчас