Хронічний стрес та його наслідки

Хронічний стрес та його наслідки

Страх, хвилювання, паніка – емоційні кольори стресу. Кожен випробував на собі його пекучі прояви і надовго запам'ятав яскраві чи небезпечні моменти життя. Кому не знайомі гучні удари серця, які можна почути навіть у вухах? Частота серцевих скорочень, підвищення тиску та стимуляція нервової системи швидко зростають і досить швидко повертаються до норми, коли причина йде. Гормони стресу - адреналін і кортизол знижуються, організм приходить до тями. Інша справа при більш тривалих проявах загрозливих обставин і довгому впливу гормонів стресу.

Винуватець тривоги чи страху – кортизол – гормон, що виділяється наднирниками у відповідь на стрес. Тривалий вплив несприятливих обставин, як-от війна, призводить до хронічного стресу через підвищений синтез цього гормону. Це виснажує організм, тому що кортизол послаблює імунну систему, провокує запалення та збільшує ризик загострення хронічних захворювань.

Кортизол сприяє затримці рідини в організмі, тобто набрякам. Перешкоджає регенерації клітин м'язів та шкіри. Тривала дія кортизолу погіршує здатність кишечника засвоювати вітаміни та мінерали. Волосся накопичує надвисокі дози кортизолу, погано росте і стоншується. Надлишок кортизолу призводить до безсоння та хронічної втоми. Тривалий стрес пригнічує імунні реакції, у тому числі здатність розпізнавати та вбивати пухлинні клітини.

Багато лікарів переконані, що кортизол сприяє швидкому старінню організму, а феромони старіння – запах кортизолу. Кортизол пригнічує синтез естрогену та сприяє накопиченню жиру. При цьому знижується кількість колагену, що призводить до зменшення м'язової та кісткової маси, сполучної тканини. Це видно на обличчі: фібробласти уповільнюють вироблення колагену, еластину та гіалуронової кислоти, що призводить до зниження тургору шкіри та появи зморшок та заломів. Підвищення цукру в крові порушує гідроліпідну оболонку, внаслідок чого шкіра пересихає та втрачає тонус, з'являються осередки запалень та дрібні висипання.

Такий самий механізм дії кортизолу лежить в основі запальних процесів у порожнині рота. Тканини пародонту, що оточують зуби та забезпечують їх надійну фіксацію, болять та кровоточать. Під впливом тривалого запального фактора вони набувають губчастої консистенції і стають пухкими. Непоправні втрати здорових клітин провокують незворотні явища в сполучній тканині, що згубно впливає на зуби.

Як проявляється кортизол? Про його надмірність можуть свідчити сонливість, погіршення пам'яті та уваги, а також постійне бажання з'їсти щось солодке та калорійне. Крім того, надлишок кортизолу призводить до депресії чи тривоги, оскільки його синтез знижує дію серотоніну та дофаміну – гормонів задоволення.

Якщо ми не можемо впливати на зовнішні події, нам доводиться працювати над собою та приводити свій кортизол у норму. Як це зробити:

• Обмежте перегляд новин та уникайте емоційної участі у подіях. Читайте або слухайте книги.

• Спалюйте кортизол у працюючих м'язах: віджимання, присідання, швидка ходьба.

• Встановіть режим дня: лягайте спати вчасно, дихайте свіжим повітрям, не переїдайте. Не ігноруйте гігієну тіла та порожнини рота.

• Знайдіть групу підтримки – однодумців, з якими ви можете проводити час за корисними справами чи змістовними розмовами.

• Хоровий спів знижує рівень кортизолу. Цьому сприяє почуття причетності та довіри, синхронізуючи людей на позитивній хвилі.

• Дайте волю антагоністу кортизолу – окситоцину. Для цього потрібно обіймати близьких людей та гладити свійських тварин. Приємний тактильний контакт різко знижує рівень кортизолу.

• Шукайте моменти, коли ми можемо бути корисними іншим. Робіть добро, даруйте позитивні емоції, слова підтримки чи посмішку.

Заказать сейчас