Ожоги слизистой рта

Ожоги слизистой рта

Існує безліч захворювань порожнини рота, однак найчастіше вони викликаються наступними причинами. Слизова оболонка порожнини рота надзвичайно стійка до травм, адже протягом усього життя людина приймає їжу, гарячу або холодну, перченую, кислу або гостру, пережовує і проковтує її. Однак при надмірному впливі травматичних факторів можна викликати пошкодження слизової.

Воно може бути:

• Механічним – нанесеним яким-небудь предметом. Найчастіше виникає при ударі, падінні, випадковому накусывании зубами, разгрызании горіхів або насіннячок, при зачіпанні слизової неякісної пломбою або краєм протеза – ми розглянули в попередньому пості.

Як результат, виникає ерозія, виразка або рана, людина відчуває біль, при зачіпанні великих судин можлива кровотеча.

• Термічним – при прийнятті занадто гарячої їжі. Виникає короткочасна відчутна біль, надалі уражену ділянку набуває білястий відтінок, а слизова починає лущитися.

• Хімічним – при прийнятті занадто кислою, перченої, гострої їжі. При цьому виникає хімічний опік, симптоми якого такі ж, як і у термічного.

Слизова оболонка порожнини рота є початковою ділянкою травного тракту, тому піддається різноманітним місцевим впливам, а також відображає всі фізіологічні і патологічні процеси, що відбуваються в організмі людини.

Особливістю порожнини рота є те, що при будь-якому термічному пошкодженні (опіку) слизова оболонка моментально інфікується. Ступінь пошкодження та клінічні прояви залежать від природи подразника, часу і сили дії, а також індивідуальних особливостей організму. Причиною є вплив на слизову оболонку високої температури при нещасних випадках в побуті. У дітей термічні травми рідкісні, але можливі при прийомі гарячої їжі, особливо молока, бульйону.

Термічне пошкодження може відбутися при проведенні електрофорезу, а також необережному використанні електрокоагулятора. Ступінь ушкодження залежить від температури і тривалості впливу, опік може бути обмеженим або розлитим, супроводжуватися утворенням ділянки гіперемії або бульбашок аж до розвитку великого глибокого некрозу тканин. Страждає головним чином слизова оболонка губ, кінчика мови, переднього відділу твердого піднебіння. Вона стає набряклою,почервонілий, болючою при доторканні. Рідше утворюються поверхневі бульбашки, які лопаються. При огляді на пошкодженій ділянці видно уривки епітелію білого кольору на червоному підставі. У більш важких випадках визначається ділянка некрозу, який може мати колір від сіро-білого до темно-коричневого.

Лікування. При наявності вогнища некрозу проводять аплікації ферментами. У подальшому застосовуються аплікації знеболюючих і регенеруючих засобів, таких як Генгігель; обробка антисептичними розчинами слабких концентрацій.

До опіків відносять також і хімічні травми. Найчастіше вони зустрічаються у дітей в ранньому віці при випадковому проковтуванні вживаються в домашніх умовах розчинів кислот і лугів.

Хімічні речовини можуть потрапити на слизову оболонку порожнини рота і при лікуванні зубів. Розчини фенолу, формаліну, спирту, нітрату срібла, резорцин-формалиновую пасту і суміш, миш'яковисту пасту і кислоту для протравлювання емалі стоматологам слід використовувати дуже обережно, враховуючи легку ранимість слизової оболонки порожнини рота у дітей та бурхливу реакцію організму у відповідь на її пошкодження.

Глибина ураження залежить від хімічної приналежності речовини, її концентрації і індивідуальної резистентності слизової оболонки порожнини рота. Кислоти викликають пошкодження меншою глибини, ніж луги, т. к. коагулюють тканинні білки, утворюючи щільний струп (коагуляційний некроз), а під впливом лугу відбувається глибокий колликвационный некроз.

Тяжкість ураження визначається концентрацією препарату і тривалістю його впливу. Слизова оболонка стає різко червоної, через кілька годин/доби відбувається некроз. Некротизовані тканини просочуються фібринозним ексудатом, в результаті чого утворюється товста плівка, яка дуже повільно відривається. При проковтуванні кислот і лугів наголошується рясне слиновиділення, різкі болі в порожнині рота, підвищення температури тіла, утруднення дихання і осиплість.

Променеві опіки в наш час зустрічаються вкрай рідко.

Не частіше відбуваються електричні опіки слизової рота. Электроожог – пошкодження, викликане впливом електричної енергії, перетвореної в теплову, при проходженні через біологічні тканини. Причиною электроожога може бути недотримання техніки безпеки при проведенні фізіотерапевтичних процедур. Найбільш частими в медичній практиці є низьковольтні опіки. Вплив електричного струму на організм людини при ураженні електричним струмом викликає загальні та місцеві зміни (опіки в місцях 5 входу і виходу струму).

Діагностика опіків порожнини рота не представляє труднощів. Значно складніша справа з профілактикою поразок і лікуванням. Лікування опіку в першу чергу включає усунення шкідливого чинника. При болю перед прийомом їжі, яка повинна бути не дратує, показано використання анестетиків у вигляді аплікацій.Застосовуються ротові ванночки чи зрошення антисептичними розчинами низьких концентрацій, настоями трав, протеолітичнимиферментами, аплікація засобів, що прискорюють епітелізацію, таких як Генгігель Переваги Генгігель численні: комплексність дії, надійне відновлення ясна, безболісність при застосуванні, відсутність побічних ефектів.  Запитуйте кошти лінійки Генгігель в аптеках!

Заказать сейчас