Рецидивуючі виразкові ураження, застосування Генгигелю

Виразки визначають як пошкодження епітелію та/або сполучної тканини (Mortazavi et al., 2016). Виразки в ротовій порожнині можуть вплинути на якість життя пацієнта, тому можуть потребувати уваги медичних і стоматологічних працівників. Виразки в ротовій порожнині можуть мати різні причини, включаючи травму (наприклад, стоматологічні інструменти), генетичні фактори, дефіцит харчування (наприклад, дефіцит вітаміну B12, фолатів або заліза), вірусні, грибкові та бактеріальні інфекції, а також імунні або ендокринні порушення (Edgar et al., 2017).

Виразкові ураження також можуть бути спричинені кількома типами ліків, включаючи антибіотики, хіміотерапевтичні препарати, протиепілептичні, діуретики, протизапальні та антиретровірусні засоби. Виразки в ротовій порожнині також можуть виникати як прояв порушення роботи шлунково-кишкового тракту і зазвичай асоціюються із запальними захворюваннями кишечника, целіакією та іншими синдромами мальабсорбції. Коли можна знайти конкретні причини, наприклад, у разі виразок, вторинних по відношенню до інфекції, пухлин, дефіциту харчування або системних захворювань, або у разі ятрогенних уражень, терапевтична мета повинна бути спрямована на фактичні причини.  У будь-якому випадку симптоматичний підхід завжди є найпоширенішим підходом, оскільки ці ураження, навіть якщо вони самозагоюються, можуть бути надзвичайно болючими.  

Рецидивуючі виразкові ураження, відомі як рецидивуючий афтозний стоматит (РАС) або рецидивуючий афтозний стоматит ротової порожнини (РАСП), є найпоширенішим захворюванням слизової оболонки порожнини рота, що не потребує лікування, з поширеністю від 5 до 66% у різних країнах. РАС характеризується рецидивуючими круглими або еліптичними виразками, які можуть виникати в будь-якому місці ротової порожнини і часто зустрічаються в некератинізованому епітелії, наприклад, на язичних краях і на слизовій оболонці щік і губ. До її появи,  у місці виразки часто виникає відчуття печіння протягом 2–48 годин. Ураження часто поодинокі, але іноді бувають множинними. РАС може викликати сильний біль у ротовій порожнині та впливати на ковтання та жування, негативно впливаючи на якість життя (Cheng et al., 2020).

Процес загоєння РАСП повністю не встановлений, але включатиме  повторну епітелізацію виразкової ділянки (загоєння слизової оболонки ротової порожнини без утворення рубців) після усунення будь-якої залишкової інфекції/запалення (Edgar et al., 2017). Хоча етіологія РАС все ще неясна, багато досліджень продемонстрували, що вроджений імунітет і адаптивний імунітет відіграють істотну роль у розвитку РАС. Бактерії L-типу, виділені з афтозних виразок, можуть відігравати певну роль у виникненні виразок ротової порожнини. Аномальне зростання мікробної флори ротової порожнини може бути причиною РАС, і було виявлено кілька мікроорганізмів, пов’язаних із виразками (Cheng et al., 2020).

Основною метою будь-якого терапевтичного засобу при лікуванні РАСП є зменшення наявних симптомів болю та болісних відчуттів.  Вторинною метою є сприяти загоєнню виразки і таким чином зменшити виразковий епізод за рахунок зменшення кількості нових виразок, що виникають. Сприяння загоєнню, а отже, скорочення утворення і тривалості виразки було б явною терапевтичною перевагою та користю для пацієнтів, які страждають на РАСП. Така користь також скоротила б тривалість болю та болісних відчуттів, що виникають при виразках. Таким чином, зменшення утворення та тривалості виразки, а також зменшення болю та болісних відчуттів вважається лікуванням РАСП (Edgar et al., 2017). Хвороба Бехчета (імуноопосередкований васкуліт) зазвичай розглядається разом із РАСП через велику схожість моделі появи та терапевтичного підходу. 

У розмовній мові термін «виразки у роті» (також відомий як «афтозний стоматит» в США) зазвичай використовується для позначення РАСП (термін, який невідомий неспеціалісту). Визначення «рецидивуючі виразки у роті», хоча й є неточним, допомагає зменшити цей розрив у знаннях між неспеціалістами та лікарями. Більше того, незважаючи на його двозначність, термін «болісні афти в ротовій порожнині, широко відомі як виразки у роті», що використовується в літературі, відноситься до уражень ротової порожнини травматичного або ідіопатичного походження (тобто їхня точна етіологія невідома або може бути пов’язана з невідомими порушення обміну речовин). Ці ураження ротової порожнини є найпоширенішим типом ураження слизової оболонки ротової порожнини в загальній популяції і характеризуються процесом загоєння, який зазвичай триває 7-10 днів, і виразками ротової порожнини, які мають тенденцію загоюватися самостійно.

Генгігель® призначений для лікування симптомів афт, як визначено вище, але, як правило, не проявів системних захворювань ротової порожнини.

 

 

 

Заказать сейчас